ثبت نام

آموزش طراحی فرم با فرم ساز Infopath

در این جا به طراحی یک فرم ساده از لیست شیرپوینت به کمک فرم ساز اینفوپث می پردازیم و با توجه به اینکه در بخش آموزش شیرپوینت با نحوه ی ایجاد لیست در شیرپوینت آشنایی دارید، در این بخش به آموزش طراحی فرم لیست شیرپوینت در فرم ساز Infopath میپردازیم:

نحوه ی ایجاد لیست شیرپوینت در قالب های (Template) اینفوپث:

فرم ساز InfoPath Designer 2010 را باز کنید. Sharepoint List را از بین Template های موجود انتخاب کنید و سپس Design Form را بزنید.

در صفحه ی باز شده آدرس URL لیست شیرپوینتی مورد نظرتان را وارد کرده و از فهرست باز شده لیست مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس Next را بزنید و نهایتا Finish را زده و لیست شیرپوینت شما به اینفوپث منتقل می شود..(Column های لیست شیرپوینت شما تحت عنوان Field وارد فرم ساز InfoPath Designer می شود.)

در صفحه ی باز شده آدرس URL لیست شیرپوینتی مورد نظرتان را وارد کرده و از فهرست باز شده لیست مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس Next را بزنید و نهایتا Finish را زده و لیست شیرپوینت شما به اینفوپث منتقل می شود.(Column های لیست شیرپوینت شما تحت عنوان Field وارد فرم ساز InfoPath Designer می شود.)

حال می توانید ظاهر لیست خود را با اینفوپث تغییر دهید.در محیط اینفوپث به سادگی می توانید فیلد ها را با Drag and Drop کردن جا به جا کرده و یا طول و عرض ستون ها را تغییر دهید.

در تب Insert و قسمت Custom Tables فرم خود را جدول بندی کنید.

چگونگی افزودن کنترل ها در اینفوپث

هنگام پر کردن فرم های اینفوپثی، کاربر با نوشتن در تکست باکس ها، با کلیک کردن بر روی آیتم ها در فرم، انتخاب Check Box ها و انجام Action های دیگر اطلاعات مورد نیاز را وارد سیستم می کند. عناصر گرافیکی مرتبط با رابط کاربری را کنترل می نامند. شما می توانید این کنترل ها را برای نمایش یا انتخاب اطلاعات و یا انجام یک Action و ... استفاده کنید. این کنترل ها به ما توانایی طراحی فرم هایی خلاقانه، متناسب با نیاز کاربر را می دهد.در زمان طراحی یک فرم سفارشی، ما اکثرا از پنجره Controls برای قرار دادن کنترل ها استفاده می کنیم. هم چنین امکان ایجاد کنترل ها به واسطه ی کشیدن فیلدها و گروه ها از بخش Data Source در صفحه ی اصلی فرم سفارشی اینفوپثی نیز وجود دارد.

چگونگی افزودن Rule ها در اینفوپث

Validation:هرگاه کاربر مقدار نادرستی را وارد کنترل کند این Rule خطا را تشخیص می دهد. برای مثال در فرم Validation Rule برای کنترل صحیح وارد کردن فرمت کدملی در فرم ثبت نام گذاشته شده.

Formatting:برای قالب بندی متن و فعال و غیرفعال کردن کنترل ها استفاده می شود.

Action:متنوع ترین نوع Rule می باشد که از آن برای Switch View، Set Field Value (مقداردهی به فیلدها)، بستن و ذخیره و انصراف از تکمیل فرم که در مقاله های آموزشی گرین لاین با آن ها آشنا می شوید مورد استفاده قرار می گیرد.
دو راه برای اضافه کردن Rule در اینفوپث وجود دارد: در تمپلیت اینفوپث در تب Home قسمت Rules بر روی گزینه ی Add Rules کلیک کنید و یا این که بر روی گزینه ی Manage Rules کلیک کرده تا قسمت مربوط به Rule ها در سمت راست صفحه ی اینفوپث شما باز شود.

چگونگی قرار دادن Button بر روی فرم اینفوپث

احتمالا پس از طراحی های اولیه ی فرم خود دکمه های ذخیره و انصراف برای ذخیره کردن و یا عدم ذخیره ی اطلاعات به صورت ریبون در بالای فرم مشاهده کرده اید.

چگونگی مخفی کردن نوار ابزار فرم اینفوپث

اگر بخواهید برای راحتی کاربری که فرم را پر می کند دکمه های ثبت و انصراف و ... را در پایین فرم اینفوپث قرار دهید؛ می بایست برای قرار دادن دکمه روی فرم اینفوپث درتب Home، در پنجره Controls، گزینه Button را انتخاب کنید.

با این کار Button روی فرم قرار می گیرد. با کلیک بر روی Button ای که ساخته اید در بالای صفحه Control Tools Properties نمایان میشود که درآنجا میتوان عنوان دکمه در فیلد Label و عملکرد دکمه را در فیلد Action انتخاب کرد.

در اینجا باید عملکردی را که میخواهیم آن دکمه داشته باشد باید تعیین کنیم

Submit: کارکرد ذخیره ی اطلاعات

New Record: یک فرم جدید باز می کند.

Refresh: کل صفحه ی فرم را رفرش میکند.

Rules: در اینجا خود ما می توانیم عملکردی که این دکمه دارد را تعیین کنیم. می توانیم با شرط ها کاربر را ملزم به انجام کاری که می خواهیم انجام دهد و یا سایر ملزومات و کاربرد های دکمه را می توانیم تعریف کنیم.