ثبت نام

تجزیه و تحلیل شخصیت برند

شخصیت برند را می توان به عنوان مجموعه ای از خصوصیات و ویژگی های انسانی در ارتباط با برند تعریف کرد که به آن شخصیت و شناختی بی نظیر در بازار و در ذهن مصرف کنندگان می دهد. عامل شخصیت برند به گونه ای است که یک مصرف کننده می تواند با آن ارتباط برقرار کند و با ارزش ها ، اصول و نقاط فروش بی نظیر خود ارتباط عاطفی برقرار کند.

تجزیه و تحلیل شخصیت برند

• برای دستیابی به موفقیت و شهرت در کنار بالا بردن ارزش ویژه برند در بازار و به طور کلی در صنعت ، این شرکت باید مجموعه ای از صفات و ویژگی های مشخص را نسبت به برند خود داشته باشد تا مجموعه هدفمند بازار مصرف بتواند با همان پارامترها ارتباط برقرار کند.
• علاوه بر مزایای عملکردی و خصوصیاتی که برند ارائه می دهد ، شخصیت یک برند علاوه بر کیفیتی است که این برند به مصرف کنندگان خود ارائه می دهد که به عنوان یک مزیت نامشهود کار می کنند و در بازاریابی و استراتژی های تبلیغاتی و تضامین مشهود است.
• عناصر متنوع شخصیت برند مانند تونالیته ، تایپوگرافی ، پالت رنگ و کلیه عبارات مربوط به برند باعث ایجاد ارتباط عاطفی با مصرف کنندگان می شود که منجر به میل به برند و وفاداری طولانی مدت مصرف کننده می شود.
• این چهارچوب ساختاریی است که به شرکت کمک می کند تا شرح ماموریت ، چشم انداز ، ساختار برند و ارائه محصولات و خدمات را تعریف (مشخص)کند.
• ماهیت شخصیت برند در ظاهر ، مشخصات و خواص تبعی محصولات و خدمات ارائه شده به بازار هدف و مصرف کنندگان مشهود است . به علاوه ابزارها و تکنیک های بازاریابی و تبلیغاتی اعم از تبلیغات چاپی ، تبلیغات تلویزیونی ، بنرهای دیجیتال ، پست های رسانه های اجتماعی ، بسته بندی محصولات ، بیلبورد و علائم تجاری باید دارای اهمیت و احساس ذاتی آن نسبت به عناصر خلاق و آثار هنری باشند.
• کاراکتر نام تجاری اگر کاملاً تعریف شده باشد قدرت بالا بردن برند عادی را به یک برند نمادین دارد.
• فعالان حوزه مارکتینگ و برندینگ بر این باورند که مصرف کنندگان در خرید و مصرف کالاها و خدماتی که به شخصیت آنها نزدیک تر باشد افراط می کنند.

سوالات موجب پاسخ در کار بر روی شخصیت برند

مدتی است که مدیریت شرکت ها به همراه بخش های برندسازی و بازاریابی آنقدر درگیر طراحی طراحی آرم ، برچسب ها ، طلسم ها و سایر عناصر خلاق می شوند که فراموش می کنند توجه خاصی را برای تعریف شخصیت برند انجام دهند که در واقع نقطه شروع معماری ساختار برند است.

آنها باید در کنار هم بنشینند و به سؤالات مهم ذكر شده در زیر پاسخ دهند

نقطه شیرین برند شما چیست؟
با ایجاد یک ارتباط عاطفی با مخاطب هدف ، می خواهید که آنها نسبت به برند شما چه احساسی داشته و درک کنند؟
صدا و تونالیتوی برند شما چه ویژگی و مزایایی از نام تجاری و پیشنهادات آن را منتقل می کند؟
کلمات و عباراتی که باید در ذهن افراد بیاندازند وقتی در میان حلقه اجتماعی خود نام تجاری شما را فکر می کنند و بحث می کنند کدام اند؟
رنگ ها ، بافت ها و سایر عناصر بصری از نام تجاری شما چه چیزی را باید ارائه دهد که داستان برند شما را منتقل کند؟

نمونه هایی از شخصیت برند

هیجان انگیز

شخصیت هیجانی نشان از لا ابالی ، فعال و روحیه جوانی برند دارد. تم پارک ها ی ماجراجویانه مختلف که دارای سواری پر از تفریح و سرگرمی مثل ترن هوایی هستند و بیشتر از این شخصیت برخوردار هستند ، به عنوان مثال مخاطب اصلی آنها نسل جوانی است که به شدت علاقه مند به چنین سواری های ماجراجویانه هستند.

ناهموار

این شخصیت نشان میدهد که محصولات این برند سرسخت ، مستحکم و (مناسب شرایط سخت هستند ) . برند جیپ بهترین اتومبیل برای افرادی است که عاشق سفرهای جاده ای طولانی و پرماجرا هستند و ماشین قادر است سواری خوبی را حتی در هنگام رانندگی در جاده های ناهموار و شرایط سخت آب و هوایی ارائه دهد.

اصلح (با صلاحیت)

شخصیت برند شایستگی نشانگر ویژگی های موفق ، قابل اعتماد و باهوش است. غول فناوری اپل به عنوان گواهی بر این شخصیت ایستاده است ، زیرا محصولات آن از تلفن های همراه گرفته تا تبلت و لپ تاپ بسیار با دوام ، در ارائه خدمت موثر بوده و هوشمندانه برنامه ریزی شده اند و یک برند رهبر در بازار است.

دلربا

این شخصیت عوامل ظرافت ، طبقه بالا ، لوکس و پرستیژ را منتقل می کند. مارک های خرده فروشی رده بالا مانند مایکل کرز و لوئیس ویتون نمونه های کاملی از برند دلربا هستند زیرا کالاهای مختلف عرضه آنها با هدف قرار دادن بازار ثروتمند و طبقه بالا که قادر به خرید رنج قیمت خود هستند ، برنامه ریزی و طراحی شده اند. طراحی محصول ، بسته بندی و عناصر بازاریابی آنها ذات شخصیت ظرافت را به همراه دارد.

باصداقت

شخصیت اخلاص نشانگر مهربانی ، صادقانه ، سالم بودن و یک برند شاد است. نام تجاری صابون Dove متناسب با شخصیت برند مهربان و با صداقت است زیرا محصولات صابون ، شامپو و مواد شستشوی بدن عناصر شخصیت فوق را به یکدیگر پیوند می دهد.

مزایای استفاده از یک شخصیت تجاری

به تجلی برند کمک می کند

ساختن یک شخصیت برند به برند کمک می کند تا از طریق تونالیته صدا ، عناصر خلاق و بصری مانند آرم ، برچسب ، رنگ برند و سایر واسطه های بازاریابی مانند بروشور ، جزوات ، تبلیغات چاپی و پست های رسانه های اجتماعی ، علامت های تجاری را در میان دیگران بیان و تقویت کند.
به عنوان مثال ، محصولات با نام تجاری نایک به عنوان باحال و جوان معرفی می شوند و با توجه به مزایای کاربردی مختلف ، به مصرف کننده هایی که دارای علائم تناسب اندام هستند به علاوه نسبت به محصولات ورزشی شیک و زیبا در نظر گرفته شده است.

به طراحی رهنمودهای برند و برنامه های بازاریابی کمک می کند

این کمک می کند تا در تصمیم گیری در مورد راهنمایی های برند و معماری کلی برند مانند مکانی که باید لوگو قرار بگیرد ، سایه رنگ جعبه های بسته بندی و موارد دیگر بفهمید و پیچیده تصمیم بگیرید. علاوه بر این ، برنامه های تبلیغاتی و بازاریابی باید با شخصیت برند هماهنگ باشند زیرا در تصمیم گیری در مورد اینکه تمام کانال ها و ابزارهای تبلیغاتی برای انتخاب آن مطابق با شخصیت و معماری کلی برند باشند ، سازگاری دارد.

مزیت رقابتی

با ویژگی های مشخص شده برند ، عناصر و استراتژی تبلیغاتی برند به اهداف بازاریابی مطلوب افزایش آگاهی از برند ، ارتباط عاطفی با مخاطب هدف ، بالا بردن ارزش برند ، فاکتور فراخوان ، وابستگی به برند ، شناخت آسان از برند و پیشنهادات آن و وفاداری مصرف کنندگان که یک مزیت رقابتی برای برند کسب می کند می پردازند.

خصوصیات برند چیست؟

ویژگی های برند ارزش ها و اصول اصلی است که جوهر واقعی برند را نشان می دهد. آنها مجموعه ای از خصوصیات هستند که به عنوان خصوصیات جسمی ، متمایز و شخصیتی این برند شبیه به یک فرد شناخته می شوند. بسیار مهم است که برند از موضوعی بی نظیر و هماهنگ باشد و این هدف را به سمت مدیریت و بخش برندسازی و بازاریابی سوق دهد تا مجموعه ای از ویژگی های برند را تعریف کند که به عنوان یکی از جنبه های لاینفک کل فرایند مدیریت برند شناخته شود.

اهمیت شخصیت برند

وفاداری

ویژگی های منحصر به فرد و خاص این برند ارتباطی عاطفی با مخاطب هدف ایجاد می کند که باعث می شود آنها در خریدهای مکرر که منجر به وفاداری به برند و محصولات و خدمات می شود ، افراط کنند.

آگاهی

بازار هدف و مخاطب باید درباره ارزش ها و ویژگی های برند و شخصیت برند از طریق برنامه های مختلف بازاریابی و تبلیغاتی متشکل از شرکت در رویدادهای شرکتی ، حمایت مالی در رویدادهای مرتبط با ماهیت برند ، تبلیغات چاپی ،تبلیغات تلویریونی و استفاده از بازاریابی دیجیتال و رسانه های اجتماعی به افزایش آگاهی برسد.

فروش و سود بیشتر

با افزایش سطح آگاهی از برند ، ویژگیهای منحصر به فرد خود را در بازار هدف نشان می دهد و این امر منجر به مهمترین عامل فراخوان ذهن در مورد برند و پیشنهادات آن در ذهن مصرف کنندگان می شود که باعث می شود آنها در خریدهای مکرر و از این رو ، شرکت را بدست آورند. اهداف آن از فروش و سود بالاتر است.

نمونه هایی از ویژگی های برندهای تجاری برجسته

دانش در مورد بازار هدف

برای هر نام تجاری امکان پذیر نیست که برای ترویج محصولات و خدمات خود از کل بازار سهم داشته باشد(از کل بازار استفاده کند) و تفکیک و تصفیه بازار هدف ضروری است و اصلی ترین ویژگی تجاری برای هر برند برای رسیدن به اوج موفقیت است. برای شروع باید بازار هدف یا مکان مورد نظر مشخص شود و سپس مخاطبان مورد نظر با فیلتر کردن آنها بر روی پارامترهای سن ، جنس ، سبک زندگی ، سطح درآمد ، درآمد قابل عرضه ، صنعت کار و مناطق مورد علاقه باید به طور دقیق مورد تجزیه و تحلیل و درک قرار گیرند. . هنگامی که یک برند شناخت کافی و کاملی از بازار هدف داشته باشد ، می تواند در مورد کانال های بازاریابی و ابزارهای تبلیغاتی که می تواند برای ارتقاء محصولات و خدمات انتخاب کند ، تصمیم بگیرد.

منحصر به فرد بودن

شخصیت برند منحصر به فرد اولین مزیت رقابتی بازار را داراست و برگ برندهبازار امروز است ، باید یک شخصیت منحصر به فرد داشت تا یرند را از سایر رقبای بازار متمایز کند. به عنوان مثال ، برند اپل به دلیل ارائه محصولاتی نوآورانه و از لحاظ فناوری پیشرفته در مقایسه با معاصران خود مشهور است و محصولات آن دارای حداقل طراحی زیبایی زیبایی است که به عنوان یک برند منحصر به فرد برای این شرکت کار می کند. پیتزا دومینو قول میدهد که سفارش را زیر سی دقیقه به شما تحویل در محل میدهد و بعد از سی دقیقه سفارش شما رایگان خواهد بود ، همین امر مدت زیادیست که به نفع برند کار کرده است زیرا شرکت به ویژگی های برند و قول تحویل به موقع خود پایبند بوده است.

اشتیاق

بازارها همیشه پویا بوده و تجارت به دلیل ماهیت ناپایدار شناخته می شود زیرا همواره رقابت سختی از سوی بازیکنان موجود در بازار و همچنین افراد تازه وارد و تازه وارد و ایجاد زمینه در بازار وجود دارد. از این رو ، ویژگی های شور ، شکیبایی و استقامت از ضروریات برند برای زنده ماندن و شکوفایی در صنعت همیشه رقابتی است. استیو جابز ، پیش برنده ی اپل از این خصوصیات در شخصیت خود برخوردار بود و همین امر در برند فناوری خود نیز مشهود بود و همین باعث شده است تا این برند در طی 7 سال گذشته در بین برترین برند پیاپی قرار بگیرد و یک برند جایگاه برای خود بسازد.

ثبات

خودیان بازار از این واقعیت اطمینان دارند كه مشتری ترجیحات برند خود را هنگامی تغییر می دهد كه ماركی كه به آن وفادار بوده ، در ارزش ها و ویژگی های آن و مزایای كاركردهای عرضه آن مغایرت نداشته باشد. از این رو ، برای این برند ضروری است که از ویژگی های سازگار با برند باشد تا مشتریان وفادار را راضی و خوشحال نگه دارد و یک رقابت سخت را به رقبای اصلی خود ارائه دهد.
رستوران ها یکی از بهترین نمونه های این ویژگی هستند که گویی کیفیت مواد غذایی در تمام مدت فعالیت های رستوران حفظ شده و پایدار است ، این برند از مشتریان وفادار لذت می برد که به دلیل لذت بردن از کیفیت و مواد غذایی آشامیدنی ، بازدید خود را ادامه می دهند و در صورت وجود هرگونه کاهش در سطوح کیفیت مواد غذایی یا عوامل بهداشتی می تواند اثر خود را به برند رستوران برساند.

رقابت پذیری

همانطور که در ابتدا گفته شد ، موفقیت در تجارت هرگز آسان نمی شود زیرا مارک هایی در حال حاضر مستقر در بازار وجود دارند که به عنوان یک رقیب سخت با نام تجاری کار می کنند به علاوه ورودی های جدید محصولات جدید و بدیع را به مشتریان ارائه می دهند.
از این رو مشخصه ی رقابت پذیری مستلزم رقابت مداوم و تحقیق و مطالعه پیرامون آخرین روند صنعت ، حفظ سرعت کامل در پیشرفت های فناوری و ارائه محصولات و خدمات جدید و خلاقانه به مشتریان می باشد یکی از این موارد است مشخصه مهم برند.

در معرض دید قرار گرفتن

برند نیاز دارد تا به شدت در معرض دید قرار گیرد ، داشتن بودجه بازاریابی بزرگتر برای انتخاب چندین رسانه و کانال های تبلیغاتی جهت آگاهی از بازار هدف و مخاطبان از ویژگی های منحصر به فرد برند ، اخلاق ، اصول ، ارزش ها ، پیشنهاد فروش بی نظیر و چگونگی تفاوت محصولات و خدمات آن با رقبای خود مطلع سازد. برای فعالیت در زمینه برندسازی موفق ، این برند باید با استفاده از کانالهای رسانه ای درست از تلویزیون ، رادیو ، چاپ ، فضای باز ، دیجیتال و رسانه های اجتماعی در میان دیگران ، رویکرد بازاریابی 360 درجه ای را انتخاب کند.

رهبری

مدیرعامل یک شرکت بزرگ رهبر برند و در صورت مشاغل کوچک خواهد بود. صاحب رهبر مارک خواهد بود. در هر صورت ، ویژگی رهبری یک ضرورت برای پیش بینی اهداف تجاری کوتاه مدت و بلند مدت ، برنامه ریزی و اجرای استراتژی های تجاری ، ایجاد انگیزه برای کارکنان داخلی و به حداکثر رساندن نقاط قوت آنها است که به برند کمک می کند تا به اهداف خود برسد.