ثبت نام

شعارهای برندسازی

یک شعار برندسازی مجموعه ای از کلمات یا عبارات کوتاه است که یک فعالیت تجاری از آن استفاده می کند تا شرکت و محصولاتش را در خاطر مصرف‌کنندگان حک کند. یک شعار مؤثر برندسازی نه تنها در ذهن مشتری جای می‌گیرد بلکه باعث ایجاد روحیه و ایجاد پیوند با مصرف کننده می شود. شعارهای برندسازی در تبلیغات و در مواد تبلیغاتی استفاده می شود که توسط یک تجارت استفاده می شود.

طول شعار برندسازی

برخی از موثرترین شعارهای برندسازی کوتاه و شیرین هستند. به گفته Directmag.com ، به یادماندنی ترین شعارها مواردی هستند که فقط چهار تا پنج کلمه دارند. شعار برند معروف Wendy تنها سه کلمه دارد:

Wheres the Beef؟ که در دهه 1980 مورد استفاده قرار گرفت و به یک گفت‌وگوی فوری اهالی خانه و سیاست تبدیل شد. شعار برندسازی نایک Just Do It نمونه دیگری از یک شعار کوتاه که فوراً قابل تشخیص است.

ایجاد شعار برندسازی

شعارهای برندسازی اگر درست انجام شود ، می توانند خنده دار ، شیرین ، عاشقانه یا حتی طعنه آمیز باشند. به چهار تا پنج کلمه کلیدی فکر کنید که کسب و کار، محصول، رفتار و نگرش شرکت شما را توصیف می کنند. سعی کنید کلمات را در توالی و دنباله‌های مختلف دوباره مرتب کنید تا ببینید چه چیزی به وجود آورده اید. شعار برندسازی خود را بر روی دوستان ، مشتریان و همکاران کاری آزمایش کنید تا قبل از اقدام به انتخاب این شعار بازخورد آن‌ها را دریافت کنید.

برند تجارت و کسب‌و کار شما

برای برند تجاری باید از هر سه عنصر برند خود استفاده کنید. این سه عنصر نام شرکت شما ، لوگو (آرم) و شعار برند شماست که در آن ترتیب قرار می گیرد. شعار برند خود را بر روی هر قطعه تبلیغاتی یا نوشته‌های شرکت که در دسترس عموم قرار می‌دهید چاپ کنید. برای مؤثر بودن ، باید از شعار برند به طور مداوم در هر موقعیت مشابه در هر تبلیغ استفاده کنید. شعارهای برندسازی معمولاً در زیر یا در کنار آرم شرکت قرار می‌گیرند.

چه چیزی باعث ایجاد شعار مؤثر برای برند می شود؟

اول باید به این سوال پاسخ دهیم که هدف از یک شعار برای برند چیست چیست؟
اگر یک لوگو (آرم) نمایشی بصری از یک برند باشد ، یک شعار یا برچسب چیزی است که آن را واقعی و ماندگار می‌کند.
به طور خلاصه ، این یک عبارت اصلی یا مجموعه ای از کلمات است که جوهر یک نام تجاری را به شما ابلاغ می کند ، و عبارتی است که برای جلب ذهن مصرف کنندگان طراحی شده است.

ویژگی های اصلی یک شعار برنده

مختصر است:ماندگارترین شعارهای برند اغلب کوتاه و گیرا است و سریع به یاد آورده می‌شود. دقیقاً مثل گروه کر که در ذهن شما گیر می کند ، باید ریتمی یا صدایی داشته باشد که زبان را خاموش کند و فوراً قابل تشخیص باشد.

سبب تقویت انگیزه می‌شود:شعارهای مؤثر همچنین حاکی از سودمندی یک محصول یا خدمات است و باعث می شود مصرف کنندگان برای استفاده از برند انگیزه پیدا کنند. علاوه بر این ، بسیار حیاتی است که باعث تحریک یا ایجاد یک احساس یا انگیزه مثبت شود.

سبب ایجاد تمایز می‌شود:درنهایت ، یک شعار اغلب فرصتی مناسب برای یک برند است تا به مصرف کنندگان بگوید که چرا متفاوت یا منحصر به فرد است.

هشت نمونه از شعارهای مؤثر

در اینجا به چند مورد از علاقه مندی های من به همراه مواردی که فکر می کنم آنها را بسیار مؤثر ساخته است، اشاره می‌کنیم:

· HSBC: The world’s local bank: بانک محلی جهانی
شعاری که از دهه 1970 در حال استفاده است ، درواقع L'Oreal مفهوم خرید آرایش را تجلیل و توجیه می‌کند. این یکی از معروف ترین عبارات در صنعت زیبایی است.

· Subway: Eat fresh: تازه بخور
پیشنهاد شده است که سه کلمه، فرمول جادویی برای یک شعار مؤثر است. با این حال ، subway موفق می شود پیام اصلی خود را فقط در دو کلمه منتقل کند. مطمئناً ، ممکن است کمی واضح و ساده به نظر برسد ، اما پیام مطمئن و مستقیم آن به مصرف کننده‌، تمام آن‌چیزی را که باید در مورد ساندویچ های تازه و ساخته‌ی آن بدانند ، می گوید.

· HSBC: The world’s local bank: بانک محلی جهانی
با توجه به اینکه برندها نیازی به پیروی از قوانین ندارند ، این استعمال کلمات مرکب ضد و نقیض از HSBC یک هدف اصلی دارد و آن جلب اعتماد است. اطمینان به مشتریان که باوجود اینکه یک شرکت جهانی است ، اما ارزش یک بانک محلی را دارد - این یک بازی هوشمندانه در مورد کلمات است.

· Nike: Just do it: فقط همین کار را انجام بده
شعار نایک بر این عقیده ساخته شده است که هر کس می تواند به عظمت برسد. صرف نظر از اینکه شما در کجا هستید یا از کجا ، دعوت ساده به "فقط انجام این کار" که هم پر فراز و نشیب و هم الهام بخش است – و این دو نشانه دیگر از ارزش‌های گسترده تر برند نایک می‌باشد.

Dollar Shave Club: Shave time. Shave Money:
این متناسب با سبک تبلیغاتی شوخ طبعی و دلپذیر Dollar Shave Club است، کاملاً خلاصه درخواست پس‌انداز پول در این برند است.

· Tesco: Every little helps: هر کمی کمک می کند
شعار Tesco با تأکید مجدد موضع خود روی ارزش و خدمات به مشتریان ، بسیار دقیق است. البته این فقط مربوط به پول نیست بلکه هر آنچه Tesco ارائه می دهد (از بیمه خود گرفته تا فروشگاه های مترو) که به مشتریان کمک می کند. این یک عبارت بسیار جالب و آرامش بخش است که به مصرف کنندگان اطمینان می دهد این یک سوپر مارکت است که به آن اهمیت می دهد.

 

· Mr Kipling: Exceedingly good cakes: کیک‌های خیلی خوب
با بیان شخصیت آقای Kipling ، این عبارت ساده اما توضیحی که دارد ، می تواند یک کیک پزی ساده را به طور فوق العاده ویژه ای بالا ببرد. کمی شبیه به مثال فوق بسیار فریبنده ، اما به طرز عجیبی جذاب است.

· Ronseal: It does exactly what it says on the tin:
Ronseal یک نمونه عالی از یک شعار است که از یک مارک فراتر می رود تا وارد مجالس روزمره ما شود. در حالی که بیانیه بدون مزخرف در ابتدا با هدف اطمینان مشتریان به این مسئله است که DIY نباید پیچیده باشد ، اما اکنون به معنای شفافیت در همه حواس است و اطمینان به اینکه هیچ برنامه پنهانی یا معنی اصلی وجود ندارد.

تعریف شعار

شعار عبارت کوتاهى است که اطلاعات تشریحى یا ترغیبى را در مورد برند به مشترى ها منتقل مى سازد. شعارها اغلب در تبلیغات شرکت مورد استفاده قرار مى گیرند ، اما مى توانند نقش مهمى را در بسته بندى و سایر جنبه هاى برنامه ى بازاریابى شرکت ایفا کنند. به عنوان مثال ، شعار ” Sniker ” : گرسنه اى ! یک Sniker بردار، در آگهى هاى تبلیغاتى شرکت مورد استفاده قرار مى گیرد و روى بسته بندى شکلات ها نیز نوشته مى شود. بسیاری از شرکت‌های بزرگ و حتی کسب و کارهای کو‌چک‌تر در کنار نام برند خود از جمله کوتاهی نیز تحت عنوان شعار استفاده می‌کنند. مجموعه نام، لوگو، رنگ غالب و شعار است که هویت برند شما را می‌سازد. در ابتدا لازم نیست به فکر شعارهای بزرگ و حماسی باشید، بلکه شعار شما می‌تواند تنها یکی دو کلمه معنا دار باشد. برای درک بهتر شعار برند، می‌توانید شعار برندهای بزرگ دنیا را مطالعه کنید. همچنین لازم به‌ذکر است که شعار مانند لوگو می‌تواند در آینده تغییر کند و اصلا بسیاری از شرکت‌ها برای کمپین‌های تبلیغاتی خود از شعارهایی برای یک بازه زمانی خاص استفاده می‌کنند.

شعار و برندسازی

شعارها ، ابزار هاى قدرتمندى در برند سازى به شمار مى آیند ، زیرا همانند نام برند از اثربخشى چشم گیرى برخوردارند و در ارتقاى ارزش ویژه ى برند نقش مؤثرى دارند.

به بیان دیگر ، شعار در نقش یک ” بازوى ” قوى است که در درک بهتر مفهوم برند به یارى مصرف کنندگان شتافته و آنان را از ویژگى هاى منحصر به فرد برند آگاه مى سازد. شعارها شیوه هاى پابرجایى براى تلخیص و ترجمه ى محتواى برنامه ى بازاریابى شرکت در قالب چند کلمه یا عبارت ساده هستند. به عنوان مثال ، شعار شرکت خدمات بیمه ى State Farm: State Farm مثل یک همسایه ى خوب در کنار شماست ، چندین دهه است که براى نشان دادن قابلیت اطمینان برند و ایجاد هاله اى از دوستى و صمیمیت با مشترى ها مورد استفاده قرار مى گیرد.
برخى از شعارها با به بازى کشاندن نام برند به شیوه اى خلاقانه به ایجاد آگاهى از برند کمک مى کنند ؛ مانند شعارهایى مانند ” Citi هرگز به خواب نمى رود. ” ( براى Citi Bank ) یا ” با B&Q همه کار ممکن است ” برخى دیگر از شعارها با ایجاد روابط ضمنى قدرتمند میان برند و رده ى محصولات و خدمات ارائه شده ، نقش تأثیر گذارى در افزایش آگاهى از برند دارند. به عنوان مثال ، شعار ” Life Time شبکه ى تلویزیونى خانم ها ” در زمره ى این نمونه ها قرار دارد.
. اما مهم ترین نقش شعارها ، تقویت جایگاه برند و توسعه ى نقاط تمایز مطلوب در میان مشترى هاى هدف است.
به عنوان مثال ، ” با Samsung هیچ چیز آن قدر که فکر مى کنید مشکل نیست ! ” یا ” زندگى نیازمند Visa است. ” ؛ نمونه هایى از جایگاه سازى برند از طریق شعارها هستند. براى رهبران بازار ، شعارها اغلب نقش ” تبلیغات پر جنجالى ” را بازى مى کنند که در آن ها برترى هاى برند با اندکى اغراق به رخ رقبا کشیده مى شود ، مانند ” این تلویزیون نیست ، HBO است ” یا شعار “Gillette بهترین همراه براى یک مرد “.

شعارها اغلب با فعالیت هاى تبلیغاتى شرکت رابطه ى تنگاتنگى مى یابند و با ارائه ى اطلاعات تشریحى یا ترغیبى ، خلاصه اى از آنچه در تمام تبلیغات گفته شده به مخاطبان ارائه مى کنند به عنوان مثال شعار برند DeBeer ” الماس همیشه مى ماند ” الماس را به عنوان هدیه اى براى نشان دادن عشق ابدى و فناناپذیر معرفى مى کند. برخى از مبارزات تبلیغاتى با هدف معرفى و تعمیق شعار در ذهن مصرف کنندگان طراحى مى شوند و پیام هاى ذکر شده در این تبلیغات مى تواند به عنوان شعار برند براى یک دوره ى زمانى معین در ذهن مصرف کننده جاى گیرد. به عنوان مثال ، در طول سال هاى اخیر ، Nike در فعالیت هاى تبلیغاتى خود از شعارهایى همچون ” چرا ورزش ؟” یا ” من مى توانم ” استفاده کرده است ، اما در این فعالیت ها ، هرگز شعار اصلى خود را ، just do it ، ذکر نکرده است. شعارهاى جایگزین مى توانند به عنوان شیوه اى به کار روند که براى دوره ى زمانى کوتاهى به شعار اصلى برند ” استراحت دهند ” و عبارت جدید و تازه ترى را برخلاف عبارت تکرارى به مشترى ها معرفى کنند.