۱۰ ترفند برای دورکاری در شرایط سخت

شرایط کار پس از شیوع کرونا شکل جدیدی به خود گرفت، بسیاری از شرکت‌ ها مجبور به دورکاری شدند. در این بین برخی از افراد از این اتفاق خشنود هستند و به خوبی توانستند با آن ارتباط برقرار کنند و سازگار شوند، اما برخی دیگر نیز از این اتفاق اصلاً دل خوشی ندارند. شما جز کدام دسته هستید؟ آیا توانسته اید به خوبی با این موضوع کنار بیایید و به مانند قبل اما در محیطی جدید به کار خود ادامه دهید؟

پیشنهاد می کنیم این تجربه را با آغوش باز بپذیرید و تلاش کنید تا یک تجربه شاد و لذت بخش را برای خود رقم بزنید.

tricks-for-telecommuting-2

شاید باورکردنی نباشد اما در یک تحقیقات پژوهشی در آمریکا که در مورد عملکرد افراد پس از دور کاری بود، ۹۹ درصد افراد پس از این آزمایش بیان کردند که علاقه دارند تا از این به بعد دور کار شوند و اکثریت آنها از انتخاب خود کاملاً راضی هستند، زیرا به درستی با آن ارتباط برقرار کرده و توانستند خود را با شرایط جدید به خوبی وفق دهند.

مزایای دورکاری چیست؟

فرقی ندارد که شما کارمند رسمی یک شرکت هستید و به صورت دورکاری مشغول به فعالیت می باشید و یا یک فرد آزادکار (فریلنسر) که به صورت پروژه ای با شرکت ها همکاری می کند. در نهایت برنامه کاری شما منعطف است و بسیاری از رفت و آمد های اضافه را در زندگیتان حذف کرده اید. از نظر هزینه ای صرفه جو تر شده اید و در نهایت آرامش خیال، در محیط امن و آرام خود هستید تا فعالیت در یک دفتر شلوغ با حجم زیادی از حواشی که باعث کاهش تمرکز تان خواهد شد.

tricks-for-telecommuting-1

آیا همچنان ترس دارید؟ نگران نباشید در این مقاله به شما ۱۰ ترفند برای دورکاری در شرایط سخت را خواهیم گفت. پذیرش سبک زندگی جدید به راحتی آن چیزی که تصور می کنید است، کافیست تا فقط کمی آن را بیشتر بشناسید....

مرزهای ارتباط را مشخص کنید

دورکاری همان کار در شرایط معمولی است، با این تفاوت که شما در دفتری دورتر از دیگر همکارانتان مشغول به کار هستید. پس ساعت کاری، نوع ارتباطات، پاسخ به سوالات و موارد مشابه، دارای همان چارت و چهارچوب اولیه است. پاسخ دادن به یک نامه اداری در تعطیلات دقیقاً به مانند قبل است و شما به هیچ عنوان نباید استرس این موضوع را داشته باشید.

اگر توقع مدیر و یا دیگر همکاران چیزی غیر از این بود روابط و شرایط کار را برای آنها به آرامی توضیح دهید و آنها را متوجه شرایط دورکاری کنید و یا حتی می توانید این مقاله را برای آنها نیز ارسال کنید.

tricks-for-telecommuting-4

برنامه ریزی داشته باشید

کار بیش از اندازه قطعاً آن قدری که تصور می کنید مفید نیست، بلکه ضرر هم دارد. خستگی، عدم تمرکز، کاهش انگیزه در حین کار از جمله مواردی است که نتیجه کار و فعالیت بیش از حد در طول روز است. همچنین شما به غیر از کار و تلاش، یک زندگی شخصی نیز دارید که باید به آن برسید. کارهای شخصی مانند نظافت اتاق، آشپزی کردن، خرید رفتن و کارهای دیگر که باید همگی در روزهای مشخص انجام شود.

بهترین کار این است که به مانند روزهای قبل برای خود ساعت تعیین کنید. گاهی روزها، اضافه کاری می تواند مفید باشد اما انجام این کار به صورت روزانه و مکرر نتیجه ‌ای جز کاهش بهره وری ندارد.

پل های ارتباطی جدید با همکارانتان بسازید

بسیاری از افراد گله دارند که عادت به کار در تنهایی ندارند و سکوت آنها را اذیت می ‌کند. خلاق باشید، راه های ارتباطی جدید ایجاد کنید. تماس تلفنی را کاهش دهید و گروه‌های گفت و گو را در شبکه ‌های اجتماعی جایگزین نمایید. تلاش کنید تا در حین کار تمرکز داشته باشید و در زمان استراحت با فعالیت در این گروه ها خود را سرگرم کنید و تصور کنید همگی در یک مکان حضور دارید.

دوستان جدید پیدا کنید

در زمان دورکاری این فرصت به شما داده شده است تا از فضای تکراری قبل فاصله بگیرید. این به شما اجازه می دهد تا بتوانید دوستان جدید پیدا کنید و روابط خود را به شکل بهتری گسترش دهید. در انجمن های مورد علاقه خود عضو شوید در شبکه‌ های اجتماعی فعال تر شده و سعی کنید دنیای پیرامون خود را بهتر بشناسید و با افراد ارتباط برقرار کنید و دوستان جدیدی بیابید.

tricks-for-telecommuting-3

کار را با استراتژی پیش ببرید

داشتن یک برنامه کاری منظم و برنامه ریزی شده به شما در بهبود بهره ‌وری کمک می کند. با همکاران خود برنامه ریزی کنید، این بخش مهم ترین قسمت کار است. همان ‌طور که گفته شد بهترین روش ارتباط گیری برای خود، همکاران و حتی مدیر تدوین کنید.

می توانید از ویدیو کنفرانس های آنلاین استفاده کنید و یا تماس ها را در یک ساعت مشخص برقرار کنید. حتی به صورت فردی با مدیران و یا یکی از همکاران خود جلسه حضوری تشکیل دهید و یا حتی به صورت دوره ای در محل کار حضور داشته باشید.

البته که نرم افزار مدیریتی شیرپوینت می تواند به شما در این کار کمک بسزایی کند.

گزارش کار روزانه در شیرپوینت و تدوین جلسات و روزهای حضور هر فرد در محل کار را می توانید به راحتی و با ایجاد فرم در شیرپوینت مدیریت کنید.

گردش کار و پیگیری ها فراموش نشود

در اکثر مشاغل کارها به صورت زنجیروار به یکدیگر مرتبط هستند. با استفاده از نرم‌ افزارهای جانبی می ‌توانید گردش کار را مدیریت کنید. البته این کار بر عهده مدیر بخش و یا واحد شماست اما شما هم می توانید به راحتی در این کار سهیم باشید. شیرپوینت و نرم افزار فرم ساز گردش کار نینتکس می‌ تواند در این راه کمک شایانی کند از این ابزار غافل نشوید..

تحرک و فعالیت بدنی را فراموش نکنید

ورزش و تحرک می‌ تواند در تخلیه انرژی منفی و خستگی موثر باشد نکته مهم تر اینکه ورزش تمرکز شما را قوت می دهد. قبل از شرایط دورکاری فعالیت شما قطعاً خیلی بیشتر بوده و در طول روز پیاده روی داشتید تا به محل کار برسید، اما با شرایط دورکاری این فعالیت بدنی به حداقل رسیده و پیاده ‌روی روزانه و یا انجام حرکات ورزشی مانند یوگا در منزل می تواند جایگزین فعالیت بدنی روزانه شود. این کار در بهبود عملکرد ذهن و افزایش تمرکز بسیار موثر است.

tricks-for-telecommuting-0

تغذیه مناسب و عدم حواس پرتی

قطعاً در زمانی که در خانه هستید حواس پرتی های بیشتری خواهید داشت. سرک کشیدن به یخچال، انجام کارهای شخصی، تمیز کردن اتاق، تماشای تلویزیون و بسیاری از کارهای دیگر. تلاش کنید که خود را برای انجام کار درست در زمان مشخص شده متعهد کنید. هر چند که بسیاری از افراد معتقدند که حواس پرتی در منزل کمتر است اما اگر شما جزء این دسته از افراد نیستید اجرایی کردن روش های گفته شده در بند های بالا می تواند راه حل معضل شما باشد. تغذیه مناسب را هم در دستور کار خود قرار دهید.

دفتر کارتان را در منزل شبیه سازی کنید

اگر فکر می‌ کنید که حواس پرتی شما در منزل زیاد است، تلاش کنید تا محیط کارتان را در خانه، شبیه دفتر کارتان کنید. اگر اتاق شخصی دارید آن را برای قرار دادن دفاتر، کاغذها و لپتاپ چیدمان کنید و اگر امکان این کار فراهم نیست یک میز شخصی را مشخص کنید و تمام فعالیت روزانه کاری خود را بر روی آن انجام دهید. ذهنتان قادر به تفکیک و مدیریت فضا از یکدیگر خواهد شد به خود سخت نگیرید این کار را به آرامی اجرایی کنید.

اجرایی کردن برنامه تدوین شده

به برنامه خود پایبند بمانید؛ یک برنامه منظم و کامل زمانی باعث رشد شما می شود که به صورت کامل و دقیق اجرا شود و تنها یک فرد دقیق می تواند یک برنامه منظم و کامل را ایجاد، برنامه ریزی، تدوین و اجرا کند.

با استفاده از 10 ترفند برای دور کاری در شرایط سخت خواهید توانست روزمره خود را به شکل بهتری مدیریت کنید. از تماس ‌های اضافه بپرهیزید. انگیزه خود را افزایش دهید، برای خود وقت بگذارید و در نهایت از ابزارهایی که می تواند در بهبود و افزایش سرعت کار به شما کمک کند استفاده کنید. ابزارها طراحی شده اند تا زندگی و کار را با انرژی و دقت بیشتری پیش ببریم. امیدوارم با در اختیار داشتن این ۱۰ ترفند ساده موفقیت را لمس کنید.