تفاوت بازاریابی Omnichannel و Multichannel چیست؟

فروش محصول یک فرآیند هوشمندانه است که شامل بخش‌های زیادی می شود. اولین گام شناخت کامل محصول، قابلیت ها و ویژگی هایی است که برای کاربر یا خریدار دارد.

شناخت مشتری هدف و اینکه در چه فضایی فعالیت دارد و چگونه و با چه لحنی محصول را به معرفی کنید و سپس مراحل خرید را برای او گام به گام فعال نمایید از دیگر کارهایی است که باید بررسی شود و نیازمند علم و دانش بازاریابی است.

تغییر روند زندگی و دیجیتال شدن تاثیر شایانی در بازاریابی داشته و شاید بتوان گفت که تکنولوژی تا حد زیادی توانسته روند معرفی محصول را آسان ‌تر کند. اما این آسانی دارای پیچیدگی هایی نیز هست. جامعه هدف ما با انواع تبلیغات روبروست که هر کدام جذابیت هایی دارند و از طرفی بودجه خریدار محدود است. به همین دلیل تفکر قبل از هر اقدام مهم ترین بخش کار بوده راه حل این معضل Omnichannel است.

استفاده از بازاریابی مبتنی بر داده یکپارچه حرف اول را در تجارت آنلاین و الکترونیک امروز می زند. راه حلی که شاید بتوان آن را حلال مشکلات دانست البته در صورتی که آن را به خوبی بفهمیم و به درستی اجرایی کنیم.

Omnichannel-vs-Multichannel-2

بازاریابی Multichannel چیست؟

این شیوه از بازاریابی همانطور که از نامش مشخص است چندین کانال و شاه راه تبلیغاتی است که یک مجموعه برای معرفی و فروش محصول استفاده می ‌کند. حضور در شبکه ‌های اجتماعی، فروش سنتی یا مغازه، ایمیل مارکتینگ، بازاریابی تلفنی، بازاریابی حضوری و صدها مورد دیگر که هر مجموعه متناسب با هدف و استراتژی آنها را انتخاب می کنیم و در هر کدام به صورت مستقل فعالیت می کنیم.

Omnichannel-vs-Multichannel-0

هدف اصلی از این نوع بازاریابی دسترسی بیشتر و بهتر به مشتریان هدف است. هرکدام از این تبلیغات و فعالیت‌ها نیز کاملا متفاوت است به طور مثال گاهی به صورت یک تماس تلفنی و معرفی کالا و یا خدمت و یا گاهی اسپانسر شدن یک برنامه تلویزیونی و هر راه دیگری برای حرکت به سمت مخاطب و یا کشاندن مخاطب به سمت خود به صورت ناخودآگاه یا کاملا خواسته.

این سبک از تبلیغات نیازمند وجود زیرساخت و نظم بسیار زیاد است. آنالیز و بررسی عملکرد هر تبلیغ و میزان تأثیر آن در جذب مشتری و تبدیل آن به خریدار نیز مبحثی بسیار مهم و جنجالی است که دانش و تخصص می ‌خواهد.

بازاریابی Omnichannel چیست؟

این روش را شاید بتوان پیچیده ترین نوع بازاریابی بیان کرد یک استراتژی واحد برای معرفی محصول و یا خدمت در تمامی شبکه های تبلیغاتی. روند کار برای کاربر در تمامی شرایط یکسان است. زیرساخت در این نوع بازاریابی حرف اول را میزند به گونه ‌ای که تکمیل خرید در هر شرایطی کاملاً باید بهینه شده باشد و دارای چارچوب یکسان. گردآوری داده ها و نیازهای مشتری و انتقال پیام از روش های مختلف به او باعث پیچیدگی و افزایش جذابیت این سبک از بازاریابی شده است.

Omnichannel-vs-Multichannel-4

تعامل با مخاطب در Omnichannel بسیار اهمیت دارد زیرا این نوع کمپین ها باید با دقت و وسواس زیادی تدوین و اجرایی شوند.

تفاوت Multichannel وOmnichannel چیست؟

تفاوت اصلی این دو در پیاده سازی استراتژی فروش و معرفی محصول است. همان طور که بیان شد در Multichannel شما در هر شبکه تبلیغاتی، کاملا مستقل عمل می کنید و در نهایت در همان فضا و یا یک فضای اصلی، مشتری هدف را به خریدار تبدیل می کنید اما در Omnichannel شما یک استراتژی را در تمامی کانال های تبلیغاتی پیاده سازی می کنید. در واقع با داشتن یک فرمت کلی آن را متناسب با هر شبکه بهینه سازی می کنید.

بازاریابی Multichannel چگونه کار می کند؟

وبسایت، اولین راه ارتباطی کاربر از طریق موتورهای جستجو است که وارد وبسایت شما می شود. به محض ورود کاربر محصول هدف را به او معرفی می کنید. تفاوتی ندارد که او در چه صفحه ای قرار دارد. محصول هدف با یک تخفیف ویژه برای او نمایش داده می شود. چگونگی نمایش این پاپ آپ تبلیغاتی هدفمند، کاملا به شما بستگی دارد.

Omnichannel-vs-Multichannel-1

بانک اطلاعاتی، گرفتن ایمیل برای بانک اطلاعاتی و یا شماره موبایل می ‌تواند هوشمندانه ترین کار باشد. حتی اگر کاربر محصول شما را در همان لحظه معرفی خریداری نکند این عمل را می توان بازگشت دو مرحله کاربر و تبدیل آن به خریدار معرفی کرد.

Marketplace، مارکت پلیس ها فضایی هستند که شما می توانید محصول خاص خود را در آن معرفی کنید و در معرض فروش بگذارید. در واقع آنها زیرساختی را ایجاد و گسترش داده اند که که یک فضای تبلیغاتی وسیع است. آمازون و دیجی کالا و بازار را می توان سه نمونه موفق جهانی و ایرانی در این زمینه نامید.

فعالیت در شبکه های اجتماعی، این نوع بازاریابی را شاید بتوان صرفا نمایش و معرفی نامید. این پل ارتباطی میان شما و مشتریان است که به صورت رایگان در اختیار شماست و استفاده صحیح از آن نیازمند حرفه و فن تمام عیار است. چگونگی نمایش عکس ها و چیدمان آنها در کنار یکدیگر می تواند باعث جذب بیشتر کاربر و افزایش تعامل با شما شود.

بازاریابی Omnichannel چگونه کار می کند؟

اولین نکته که اهمیت دارد این است که خریدار، محصول و نتیجه کار نیست و فقط در مرکزیت کار قرار دارد. شما از طریق کانال‌ های مختلف با یکپارچگی کامل به او آگاهی می دهید و این آگاهی در حلقه های مختلف عرضه می شود و در نهایت فرآیند خرید ممکن است از راه های مختلف اجرایی شود و این ذکاوت شماست که چگونه آنها را مدیریت کنید.

چیدمان استراتژی Omnichannel

تجربه کاربری، مشتری در مرکزیت کار قرار دارد و باید در هر لحظه به این سوال پاسخ دهید که بهترین حرکت برای مشتری چیست و از ما چه می خواهد و یا حتی چگونه این خلا و حس نیاز را در او ایجاد کنم؟

آنالیز داده ها، در ابتدا کار شما هیچ داده ای از مخاطب ندارید. اما بررسی رقبا و آنالیز محصول می تواند دید بازتری به شما بدهد. از اطرافیان خود سوال کنید و از آنها اطلاعات کسب کنید. چگونه می توانید محصول خود را به اطرافیان بفروشید؟ از آن در ابتدای کار استفاده کنید و یا حتی می توانید آن را بسط و گسترش دهید.

Omnichannel-vs-Multichannel-3

تفکیک مخاطبان، شاید محصول شما تنها یک مدل و نمونه داشته باشد اما این محصول مشتریان متفاوتی دارد. از جنسیت گرفته تا سن و یا حتی شرکت‌ های مختلف. تفکیک آنها و چیدمان استراتژی متفاوت بسیار تاثیرگذار است. در این مسیر، ترسیم راه مشتری از ابتدای آشنایی با محصول تا خرید روند کار را برای شما باز می ‌کند و می توانید کاستی ها را مشاهده و ایرادات کار را در همان ابتدا شناسایی و برطرف کنید.

شخصی سازی تبلیغات، پس از تفکیک مخاطبان و بررسی آنها که هر مشتری در چه فضایی بیشتر حضور دارد می توانید استراتژی را با دقت بیشتری تدوین کنید. تصور کنید درصد زیادی از مشتریان با مشاهده تبلیغات بنری در سطح شهر جذب شما خواهند شد اگر سرمایه لازم را دارید این کار را انجام دهید و یا فعالیت در شبکه ‌های اجتماعی مانند لینکدین می‌ تواند مشتریان شرکتی زیادی را به سمت شما هدایت کند، اما در نهایت سوق دادن آنها به سمت سایت و خرید آنلاین اصلی ترین کار شماست. تحقیقات نشان داده که پس از آشنایی با برند ۵۶ درصد افراد تمایل به خرید آنلاین محصول دارند.

یکپارچه سازی، طراحی یکپارچه حرف اول را در تبلیغات می زند. عکس، رنگ و روح تبلیغات باید یکسان باشد و کاربر می ‌تواند با آن ارتباط روحی و بصری برقرار کند. اگر آنچه که در تبلیغات بنری (اشاره شده به پاراگراف بالا) می بینید با تصاویر و حتی نوع گفتار در سایت و اپلیکیشن متفاوت است کارتان بی نتیجه بوده و فقط سرمایه و انرژی را به هدر داده اید.

پیام شما در تمامی مدل های تبلیغ باید یکسان و کاملاً مشابه باشد.

انتخاب میان Omnichannel و Multichannel

متناسب با حرفه و حوزه فعالیت و بودجه در نظر گرفته شده و در نهایت زیرساخت شما انتخابی تفاوت دارید. اگر یک تیم تحلیل قوی دارید و یا طراحی یکپارچه را می توانید ارائه دهید قطعاً Omnichannel بهتر است. با اینکه این سبک از بازاریابی کاملا ایده آل است، اما نمی توان برای هر برند و یا کسب و کاری تجویز کرد. اگر Omnichannel را انتخاب کردید این دو نکته را همواره در نظر داشته باشید...

شیرپوینت به عنوان ابزاری کاربردی و مهم در زمینه مدیریت منابع انسانی در یک سازمان و هم چنین ابزاری برای تحلیل داده ها می تواند در این مسیر به شما کمک کند. گروه گرین لاین ارائه دهنده انواع لایسنس شیرپوینت از طراحی و نصب تا آموزش و اجراست.

  • منابع یا زیرساخت، توانمند بودن در فناوری اطلاعات و زیرساخت مناسب برای هدایت کاربر به فضای مشخص شده جهت تکمیل خرید یک اصل مهم در این زمینه است. اگر معماری شما سنتی است و یا فضای دیجیتال شما این قابلیت را ندارد ابتدا به توسعه آن بپردازید.
  • انعطاف پذیری، انگیزه دادن به مشتری برای خرید و مشوق شدن برای تکمیل فرایند را باید با طراحی و نوشته ها اجرایی کنید. این کار نیازمند انعطاف زیاد است تا بتواند حداکثر سودآوری را برای خود در دسترس کنید.

    زیرساخت مناسب و انعطاف پذیری بالا می تواند آینده ای روشن را برای کسب و کارتان به ارمغان آورد.